Запуск системи трансплантації до кінця року – пріоритет Міністра охорони здоров’я Зоряни Скалецької

Серед ключових сфер уваги Міністерства охорони здоров’я України на чолі з новопризначеним Міністром Зоряною Скалецькою – запуск системи трансплантації до кінця поточного року. Про це вона заявила на прес-конференції.

«Ми робимо насправді все, щоб до кінця року запустити систему трансплантації і не відтерміновувати Закон «Про застосування трансплантації анатомічних матеріалів людині», – наголосила вона.

Нагадаємо, що Верховна Рада України прийняла Закон «Про застосування трансплантації анатомічних матеріалів людині» 17 травня 2018 року. В минулому році народні депутати відтермінували дію Закону до 1 січня 2020 року.

Новий закон передбачає, що однією із основних складових процесу трансплантації є трансплант-координатор. Саме ці медичні працівники налагоджуватимуть взаємодію між усіма учасниками процесу трансплантації, зокрема перевірятимуть та отримуватимуть згоду на донорство, вчасно та систематично оновлюватимуть інформацію у Єдиній державній системі трансплантації та зможуть організувати оперативне та безпечне транспортування органів.

Професія трансплант-координаторів з’явилася в Україні у лютому 2019 року. Навчання майбутні трансплант-координатори проходять у Запорізькій медичній академії післядипломної освіти МОЗ України, практичну частину (близько 70% курсу) – у Центрі трансплантації Запорізької обласної лікарні. В основі курсу – настанови та практика з трансплантації ЄС (зокрема – Іспанії) та США.

Що стосується Єдиної державної інформаційної системи трансплантації (ЄДІСТ), то у квітні розробники презентували базовий продукт єдиної інформаційної системи трансплантації. Наразі фахові спеціалісти МОЗ України проводять тестування і перевіряють, чи відповідає програмний продукт всім поставленим до нього вимогам.