Верховна Рада ухвалила за основу законопроєкт щодо сертифікації оператора системи передачі

19 лютого 2021 року Верховна Рада України ухвалила в першому читанні законопроєкт № 3364-1-д «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сертифікації оператора системи передачі». Документ розроблений з метою здійснення сертифікації оператора системи передачі електричної енергії у відповідності з вимогами Третього енергопакету ЄС.  «За» проголосували 274 народні депутати. 

Законопроєкт передбачає законодавчо врегулювати питання сертифікації оператора системи передачі електричної енергії за моделлю відокремлення ISO (Independent System Operator). Така модель визначає, що оператор системи передачі користується майном, яке забезпечує цілісність об’єднаної енергетичної системи України та диспетчерське (оперативно-технологічне) управління, магістральні та міждержавні електричні мережі. Водночас зазначене майно залишається у власності держави.

Зокрема, законопроєкт визначає:  

  • особливі вимоги про відокремлення і незалежність оператора системи передачі за моделлю відокремлення ISO;  

  • обов’язки регулятора, оператора системи передачі та власника системи передачі відповідно до моделі відокремлення ISO; 

  • вимоги до незалежності власника системи передачі та зобов’язання ОСП в частині розроблення і запровадження програми відповідності, в якій визначаються заходи для уникнення дискримінаційних дій з боку оператора системи передачі та моніторингу виконання таких заходів.  

Також документ встановлює, що Регулятор під час погодження інвестицій ОСП керується, зокрема, необхідністю забезпечення безпеки передачі електричної енергії, операційної безпеки ОЕС України. Також вносяться зміни, згідно з якими об'єкти державної власності, що використовуються у процесі провадження діяльності з передачі електричної енергії, закріплюються на праві господарського відання відповідному суб’єкту господарювання на підставі рішення суб'єкта управління та договору.

Проєкт також визначає, що суб'єктом управління об'єктами державної власності, що використовуються  у процесі провадження діяльності передачі електроенергії, може бути лише уповноважене Кабінетом Міністрів міністерство.

Окрім того, законопроєкт передбачає внесення змін до Закону України «Про Кабінет Міністрів України», згідно з якими:

  • повноваження Уряду скасовувати акти міністерств та інших центральних органів виконавчої влади повністю чи в окремій частині не поширюється на уповноважених органів управління у процесі здійснення повноважень з управління корпоративними правами держави у статутному капіталі суб’єкта господарювання, який провадить діяльність з передачі електричної енергії;

  • виключно за погодженням з Кабінетом Міністрів України приймаються рішення щодо правочинів, наслідком яких може бути припинення права господарського відання на майно, що використовується у процесі провадження діяльності з передачі електричної енергії.