Верховна Рада ухвалила в цілому законопроєкт «Про внутрішній водний транспорт»

3 грудня Верховна Рада України ухвалила в другому читанні та в цілому законопроєкт №1182-1-д «Про внутрішній водний транспорт». 276 народних депутатів проголосували «за».  

Він спрямований на упорядкування використання річкових водних шляхів, а також переорієнтацію перевезення вантажів на більш екологічний та економічний річковий транспорт. 

«Цей закон революційний для нашої транспортної галузі, бо дає старт для розвитку повноцінного ринку внутрішніх водних шляхів Україні. Такі перевезення дуже популярні в Європі, адже мають низку переваг - в першу чергу це економія часу та грошей, розвантаження доріг та переорієнтація вантажопотоку. А ще - це інвестиції у річкову інфраструктуру, зокрема регіональну. Тобто нові робочі місця, кращі транспортні можливості для бізнесу, вище зростання економічного добробуту областей і України загалом», – коментує законопроєкт Ольга Стефанішина, Віце-прем'єрка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України.

Відновлення ефективних внутрішніх водних шляхів – також одне з першочергових завдань, поставлених Президентом, та зобов’язань України в рамках євроінтеграційних процесів для вступу в ЄС. Законопроєкт про внутрішній водний транспорт включає імплементаційні норми 5 основних європейських директив та покликаний привести українське законодавство у відповідність до європейського.

Окрім того, перевезені річкою 1 млн тонн вантажів зменшать витрати на ремонт доріг на 1 млрд грн протягом 4 років. Розвантаження та збереження українських доріг завдяки внутрішнім водним шляхам дозволить вберегти здоров’я та життя українців від ДТП, яких трапилося 135 626 за десять місяців 2020 року. Саме річкові перевезення стануть більш екологічним способом перевозити вантажі, логістика яких є надефективною у багатьох країнах Європи. В Україні наразі менше 1% всіх вантажів перевозиться річкою, в той час, коли в ЄС в середньому – 7%.

Внутрішні водні шляхи України включають річки, визначені Європейською угодою про найважливіші внутрішні водні шляхи міжнародного значення, зокрема, річки Дніпро (Р40), Дунай (Р80), Дністер (Р90) та Південний Буг.  

Економічний ефект для України становитиме + 19,17 млрд грн, при переорієнтації всього додаткового обсягу вантажу на внутрішній водний транспорт, а для бізнесу + 16,816 млрд грн.