В Україні почнуть працювати нові підходи до інтелектуальної власності – депутати підтримали два законопроєкти у першому читанні

Верховна Рада ухвалила в першому читанні проєкти законів про інтелектуальну власність сьогодні, 4 лютого. Ці проєкти передбачають створення національного органу інтелектуальної власності та боротьбу з патентним тролінгом.

 

Запрацює Національний орган інтелектуальної власності

Народні депутати підтримали законопроєкт “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення національного органу інтелектуальної власності”.

Згідно з проєктом, в Україні запрацює дворівнева система державного управління сферою інтелектуальної власності.

1) Міністерство розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства відповідатиме за формування та реалізацію державної політики в сфері інтелектуальної власності;

2) Національний орган інтелектуальної власності виконуватиме окремі публічні функції з реалізації державної політики – видаватиме патенти та свідоцтва на об’єкти права інтелектуальної власності.

Така дворівнева структура працює в Німеччині, Японії, Польщі, Данії, Франції та інших країнах.

Національний орган інтелектуальної власності створять на базі державного підприємства «Український інститут інтелектуальної власності». Ця організація підпорядковуватиметься Міністерству розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства. 

У новій моделі процедури стануть прозорішими і запрацюють нові механізми захисту прав інтелектуальної власності.

 

Патентного тролінгу не буде

Держава почне боротися з патентним тролінгом. Це така ситуація, коли недобросовісні заявники подають заявки на начебто свою продукцію (а насправді таку, яка добре відома, але незапатентована), а потім вимагають сплати «роялті» за використання цих об’єктів у комерційних цілях. Наразі в Україні можна отримати патент на корисну модель або на промисловий зразок під відповідальність заявника. На практиці це часто стає нагодою для недобросовісних заявників. Так з'являються патенти на звичайні вішаки і навіть патент на дизайн Ipad.

Проблему патентого тролінгу має вирішити проєкт Закону “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення охорони і захисту прав на торговельні марки і промислові зразки та боротьби з патентним тролінгом”. Це також важливий крок для виконання зобов’язань у рамках Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом. Він імплементує вимоги статей 204-207 Угоди про асоціацію, а також положень Директиви 98/71/ЄС Європейського Парламенту та Ради від 13 жовтня 1998 року про правову охорону промислових зразків, Регламенту Ради (ЄС) № 6/2002 від 12 грудня 2001 року про промислові зразки Співтовариства; Директиви 2008/95/ЄС від 22 жовтня 2008 року Європейського Парламенту та Ради про наближення законодавств держав-членів щодо торговельних марок, Регламенту Ради (ЄС) № 207/2009 від 26 лютого 2009 року про торговельну марку Співтовариства у національне законодавство.

Як це працюватиме:

  • щодо торговельних марок – подання заявки в електронній формі; уточнено підстави для відмови у реєстрації або визнання недійсною реєстрації торговельної марки; реєстрація колективної торговельної марки; уточнено порядок надання правової охорони за міжнародною реєстрацією (за Мадридською системою), посилено санкції за порушення прав на торговельні марки;

  • щодо промислових зразків – додатковий критерій охороноздатності (індивідуальний характер); правова охорона незареєстрованих промислових зразків; подання заявки в електронній формі; можливість поділу заявки; строк чинності прав – не більше 25 років (наразі – 15); змінено вид охоронного документу (з патенту на свідоцтво); можливість досудового скасування свідоцтва в Апеляційній палаті (боротьба з «патентним тролінгом»).