Уряд затвердив план дій боротьби зі стійкістю до антибіотиків

Кабінет Міністрів України затвердив Національний План дій боротьби зі стійкістю до протимікробних препаратів.

Про це повідомили у Міністерстві охорони здоров’я.

"Це означає, що протягом найближчих років наша країна має забезпечити раціональніше використання протимікробних препаратів у медицині, ветеринарній медицині та харчовій промисловості відповідно до кращих світових та європейських практик", — підкреслили в МОЗ. 

У відомстві зазначили, що необґрунтоване вживання антибіотиків виробляє у мікроорганізмів своєрідний “імунітет”: вони змінюються і стають нечутливими до ліків. "Фактично з’являються нові модифікації збудників інфекцій, які неможливо вилікувати протимікробними препаратами. Внаслідок цього вже сьогодні гинуть люди у всьому світі. Ця проблема вже визнана однією із загроз людству", — наголосили у Міністерстві.

Серед основних причин загрозливої ситуації — самолікування та використання антибіотиків у тваринництві. Згідно з опитуванням ВООЗ, 64% людей помилково вважають, що застуди і грип можна лікувати антибіотиками. Насправді ж такі препарати не лікують від інфекцій, викликаних вірусами. Антибіотики застосовують лише при вторинній бактеріальній інфекції.

Згідно з Планом дій, МОЗ та інші відомства до кінця 2020 року мають підготувати низку нормативно-правових актів, які посилять контроль за рецептурним відпуском антибіотиків в аптечній мережі. Також планується обмежити застосування протимікробних препаратів як стимуляторів росту у тваринництві, птахівництві та рослинництві. Зі свого боку, медики та ветеринари отримають чіткі інструкції щодо зменшення ризиків невиправданого використання антибіотиків.

"Впровадиться дієва системи епідеміологічного нагляду за антимікробною резистентністю, Україна долучиться до загальноєвропейської мережі. Будуть впроваджені заходи з інфекційного контролю в закладах охорони здоров’я та підходи щодо підготовки фахівців в медичній та немедичній галузях з питань раціонального використання протимікробних препаратів", — підкреслили в Міністерстві.

Також План передбачає проведення моніторингу резистентності ВІЛ- інфекції/СНІД.

У МОЗ зазначили, що ВООЗ закликала зменшити вживання антибіотиків для лікування ускладнень грипу.

Нагадаємо, Уряд ухвалив Стратегію розвитку національної системи крові в Україні

Підготовлено за матеріалами Міністерства охорони здоров'я України. Оригінал статті читайте за посиланням.