Україна може стати секторальною державою-членом Єдиного цифрового ринку ЄС після виконання Дорожньої карти інтеграції

Дорожня карта інтеграції України до Єдиного цифрового ринку ЄС стала результатом дій Уряду, які привели до того, що інтеграція до цифрового ринку стала одним з чотирьох пріоритетів секторальної інтеграції з ЄС. Про це зазначила Генеральний директор Урядового офісу координації європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанішина під час прес-конференції на тему: “Інтеграція України в Єдиний цифровий ринок ЄС: досягнення та перспективи”, що відбуался 26 червня 2019 року в інформагентстві УНІАН.

Пріоритети інтеграції до Єдиного цифрового ринку ЄС були закладені у низці урядових стратегій, ще до того як Україна почала виконувати Угоду про асоціацію в цій сфері і запропонована у 2015 році Європейською Комісією Стратегія формування Єдиного цифрового ринку, перекликалась з тими завданнями, що були поставлені в Урядових документах.

Крім того, на виконання Угоди про асоціацію, Уряд України схвалив план заходів, який містить цілий блок, що стосується сфери телекомунікаційних послуг, і на основі цих документів Верховна рада України схвалила рамкове законодавство про електронні довірчі послуги, а також щодо електронної ідентифікації.

Досить часто говорять, що Угода про асоціацію між Україною та ЄС є найбільш амбітною угодою, яка коли-небудь підписувалась ЄС з третьою країною. Яскравим підтвердженням цього є блок угоди, який стосується цифрової політики та телекомунікаційних послуг. Зокрема в Додатку XVII-3 передбачено те, що сторони після того, як Україна імплементує відповідне законодавство, приймають спільне рішення про те, що Україна стає частиною внутрішнього ринку ЄС. Це означає, що Україна по-суті стає секторальною державою-членом певного ринку ЄС. Подібний формат вже застосовується у відносинах з Туреччиною, а також з країнами Європейської економічної зони.

Для того, щоб почати даний процес Україна повинна була розробити Дорожню карту такої інтеграції, де необхідно було передбачити часові рамки, заходи, завдання і наше бачення щодо інтеграції у Єдиний цифровий ринок. Така дорожня карта була розроблена Урядовим офісом спільно з окремими міністерствами і відомствами та передбачала імплементацію актуального законодавства ЄС у даному секторі. При цьому за базу було взято горизонтальне законодавство, оскільки для України взаємне визнання це не лише взаємне скасування бар’єрів у сфері послуг, але й захист прав їхніх споживачів.

«За декілька тижнів в Україну прибуде оціночна місія Європейського Союзу, яка забезпечить оцінку ринку, інфраструктури і законодавства України. Ця місія фактично буде скрінігом українського ринку та правової системи і далі буде основою для рішення органів асоціації стосовно того, які кроки необхідно реалізувати Україні для того, щоб стати частиною Єдиного цифрового ринку ЄС», - підкреслила Ольга Стефанішина.

Генеральний Директор Директорату стратегічного планування та європейської інтеграції Міністерства юстиції України Юлія Зайченко відзначила, що Міністерство було залучене безпосередньо до розробки законопроекту «Про електронні довірчі послуги», а також низки підзаконних правових актів, які спирались на імплементаційні рішення Європейського Союзу в даній сфері.

«Насамперед дане законодавство дає фізичним та юридичним особам впевненість, що їхні засоби електронної ідентифікації будуть визнані в ЄС», повідомила представниця Мінюсту.

Крім того, на сьогоднішній час Україна веде діалог з окремими державами-членами ЄС щодо взаємного визнання електронних довірчих послуг задля пришвидшення інтеграції до цифрового ринку країн ЄС. Так, вже ведуться переговори з однією з держав-членів, щодо підписання Меморандуму про взаємне визнання даних послуг. Це стане пілотним проектом та дозволить протестувати нормативну та технічну відповідність України законодавству ЄС.

Дивіться повний відеозапис прес-конференції за посиланням: