Дорожня карта інтеграції України до Єдиного цифрового ринку ЄС стала результатом дій Уряду, які привели до того, що інтеграція до цифрового ринку стала одним з чотирьох пріоритетів секторальної інтеграції з ЄС. Про це зазначила Генеральний директор Урядового офісу координації європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанішина під час прес-конференції на тему: “Інтеграція України в Єдиний цифровий ринок ЄС: досягнення та перспективи”, що відбуался 26 червня 2019 року в інформагентстві УНІАН.
Пріоритети інтеграції до Єдиного цифрового ринку ЄС були закладені у низці урядових стратегій, ще до того як Україна почала виконувати Угоду про асоціацію в цій сфері і запропонована у 2015 році Європейською Комісією Стратегія формування Єдиного цифрового ринку, перекликалась з тими завданнями, що були поставлені в Урядових документах.
Крім того, на виконання Угоди про асоціацію, Уряд України схвалив план заходів, який містить цілий блок, що стосується сфери телекомунікаційних послуг, і на основі цих документів Верховна рада України схвалила рамкове законодавство про електронні довірчі послуги, а також щодо електронної ідентифікації.
Досить часто говорять, що Угода про асоціацію між Україною та ЄС є найбільш амбітною угодою, яка коли-небудь підписувалась ЄС з третьою країною. Яскравим підтвердженням цього є блок угоди, який стосується цифрової політики та телекомунікаційних послуг. Зокрема в Додатку XVII-3 передбачено те, що сторони після того, як Україна імплементує відповідне законодавство, приймають спільне рішення про те, що Україна стає частиною внутрішнього ринку ЄС. Це означає, що Україна по-суті стає секторальною державою-членом певного ринку ЄС. Подібний формат вже застосовується у відносинах з Туреччиною, а також з країнами Європейської економічної зони.
Для того, щоб почати даний процес Україна повинна була розробити Дорожню карту такої інтеграції, де необхідно було передбачити часові рамки, заходи, завдання і наше бачення щодо інтеграції у Єдиний цифровий ринок. Така дорожня карта була розроблена Урядовим офісом спільно з окремими міністерствами і відомствами та передбачала імплементацію актуального законодавства ЄС у даному секторі. При цьому за базу було взято горизонтальне законодавство, оскільки для України взаємне визнання це не лише взаємне скасування бар’єрів у сфері послуг, але й захист прав їхніх споживачів.
«За декілька тижнів в Україну прибуде оціночна місія Європейського Союзу, яка забезпечить оцінку ринку, інфраструктури і законодавства України. Ця місія фактично буде скрінігом українського ринку та правової системи і далі буде основою для рішення органів асоціації стосовно того, які кроки необхідно реалізувати Україні для того, щоб стати частиною Єдиного цифрового ринку ЄС», - підкреслила Ольга Стефанішина.
Генеральний Директор Директорату стратегічного планування та європейської інтеграції Міністерства юстиції України Юлія Зайченко відзначила, що Міністерство було залучене безпосередньо до розробки законопроекту «Про електронні довірчі послуги», а також низки підзаконних правових актів, які спирались на імплементаційні рішення Європейського Союзу в даній сфері.
«Насамперед дане законодавство дає фізичним та юридичним особам впевненість, що їхні засоби електронної ідентифікації будуть визнані в ЄС», повідомила представниця Мінюсту.
Крім того, на сьогоднішній час Україна веде діалог з окремими державами-членами ЄС щодо взаємного визнання електронних довірчих послуг задля пришвидшення інтеграції до цифрового ринку країн ЄС. Так, вже ведуться переговори з однією з держав-членів, щодо підписання Меморандуму про взаємне визнання даних послуг. Це стане пілотним проектом та дозволить протестувати нормативну та технічну відповідність України законодавству ЄС.
Дивіться повний відеозапис прес-конференції за посиланням: