У Києві пройшло четверте засідання Комітету асоціації Україна-ЄС

Минулого тижня в Києві пройшло четверте засідання Комітету асоціації Україна-ЄС. Українська делегація під головуванням очільниці Урядового офісу координації європейської та євроатлантичної інтеграції Ольги Стефанішиної обговорили з представниками ЄС питання політичної асоціації, виконання Угоди про асоціацію між Україною та ЄС, а також реформи у сфері юстиції, свободи та безпеки, економічного та секторального співробітництва та стратегічної комунікації.

На чолі делегації Європейського Союзу, Виконавчий директор з питань Європи та Центральної Азії Європейської служби зовнішніх дій Томас Майр-Гартінг, до її складу також входять представники Групи підтримки України в Європейській комісії, Представництва ЄС в Україні та посольств країн-членів ЄС.

Засідання Комітету асоціації відкрила Віце-прем’єрка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Іванна Клиппуш-Цинцадзе. Вона наголосила, що співробітництво між Україною та ЄС вже досягло значних результатів, саме тому обидві сторони повинні продовжувати наполегливо працювати та поглиблювати взаємну співпрацю.

У свою чергу, очільниця Урядового офісу зазначила, що Угода про асоціацію між Україною та ЄС є унікальним інструментом для європейської інтеграції України, оскільки Угода змогла поєднати собою найкращі практики ринкової інтеграції, гармонізації законодавства та політичної конвергенції.Таким чином, Україна використовує Угоду про асоціацію, як дорожню карту для внутрішньої трансформації країни. «Ми дуже задоволені результатами 20-го саміту Україна-ЄС, що зміг визначити нові цілі для нашого двостороннього порядку денного, зокрема у сферах цифрової економіки, енергетики, митної співпраці, а також юстиції, свободи та безпеки».

Крім того, Ольга Стефанішина відзначила, що для ефективного використання Угоди про асоціацію у двосторонній співпраці, обидві сторони повинні працювати також над оновленням додатків до Угоди. На її думку право ЄС не стоїть на місці. Воно розвивається разом з інтеграційними процесами в самому Союзі, тому дуже важливо включити низку останніх директив та рішень ЄС у відповідні додатки Угоди.

На початку першої панелі “Політичний діалог та реформи, політична асоціація та розвиток ситуації в Україні” Заступник Керівника Головного департаменту з питань зовнішньої політики та європейської інтеграції Адміністрації Президента України Сергій Лещенко поінформував Сторону ЄС щодо ситуації на сході України та в АР Крим, наголосивши на необхідності продовження санкцій проти Росії.

Крім того, в рамках обговорення ситуації навколо російської агресії в Україні, представники Міністерства закордонних справ, Міністерства юстиції та Міністерства інформаційної політики наголосили на важливості розвитку інформаційної і кібербезпеки, а також звернули особливу увагу на проблему порушення прав людини на окупованих територіях.

Зі свого боку представники ЄС привітали ухвалення низки законів, що направлені на виконання Угоди про асоціацію та наближують законодавство України до норм права ЄС.​​

Окрім співробітництва у сфері юстиції, свободи та безпеки сторони звернули окрему увагу на питання секторальної співпраці між Україною та Європейським Союзом.

Так, заступник Міністра внутрішніх справ України з питань європейської інтеграції Тетяна Ковальчук зазначила, що співробітництво з Європейським управлінням з питань запобігання зловживанням та шахрайству (OLAF) є ключовим фактором для його подолання в країні.

Заступником Міністра енергетики та вугільної промисловості України з питань європейської інтеграції Наталія Бойко зауважено, що головним завданням у реформуванні електричної енергії є повна синхронізація української енергетичної системи з ENTSO-E.

Заступник Міністра інфраструктури України з питань європейської інтеграції Віктор Довгань поінформував про підготовлені «євроінтеграційні законопроекти» та вторинне законодавство з розвитку транспортної інфраструктури України.

Досягнення у сфері навколишнього середовища представив заступник Міністра екології та природніх ресурсів України з питань європейської інтеграції Микола Кузьо. Зокрема, він наголосив на запровадженні нової системи державного моніторингу вод та розробці нової державного системи моніторингу атмосферного повітря.

Заступник Міністра соціальної політики України з питань європейської інтеграції Олександра Чуркіна розповіла про процес реформування соціальної сфери, зокрема про пенсійну реформу та про заходи для залучення безробітних громадян до роботи та легалізації неофіційної зайнятості.

Значними темпами ростуть показники товарообігу продукції агропромислового комплексу між Україною та ЄС. Так, за січень-серпень 2018 року його показники досягнули €4.6 млрд, що на €281 млн більше, ніж за аналогічний період минулого року. Про це, серед іншого, повідомила заступник Міністра аграрної політики та продовольства України Ольга Трофімцева.

Заступник Міністра охорони здоров’я України з питань європейської інтеграції Ольга Стефанишина відзначила імплементацію у національне законодавство низки директив та інших актів ЄС, а також прогрес у виконанні реформи охорони здоров’я протягом поточного року.
Заступник Міністра освіти та науки України Микола Рашкевич зазначив про інтенсифікацію участі України в програмі ЄС Erasmus+ та збільшення двосторонніх магістерських програм з Вищими навчальними закладами ЄС. Крім того, досягнуто прогрес у використанні програми Horizon 2020, що відкриває додаткові фінансові можливості для українських науковців.


Одним з визначних заходів у сфері спортивного співробітництва з ЄС стало проведення Європейського тижня спорту в Україні. Про це поінформував заступник Міністра молоді та спорту України з питань європейської інтеграції Микола Мовчан та додав, що Україна активно розвиває молодіжну політику в рамках державної програми «Молодь України» 2016-2020 рр.

Перший заступник Міністра культури України Світлана Фоменко відзначила активну участь України в програмі ЄС «Креативна Європа» та в рамках ініціативи ЄС «Східне партнерство», зокрема тематичної платформи № 4 «Контакти між людьми», а також про виконання Угоди про асоціацію у визначені сфері.
Наприкінці засідання Голова української делегації, очільниця Урядового офісу Ольга Стефанішина поінформувала європейських колег про активність у сфері комунікації європейської інтеграції, про позитивні результати інформаційних кампаній «Прямуємо разом» та «Євроінтерація: сила можливостей», випуску Євроінтеграційного дайджесту, запуску порталу євроінтеграційного порталу eu-ua.org, а також про схвалення Стратегії комунікації у сфері європейської інтеграції, відповідного плану заходів та початку роботи Координаційної ради під головуванням Віце-прем’єрки з питань європейської та євроатлантичної інтеграції.


На завершення Посол, Голова представництва ЄС в Україні Хюг Мінгареллі відзначив значний прогрес функціонування координаційного механізму виконання Угоди про асоціацію на урядовому рівні, а також поінформував про перші результати налагодження ефективної співпраці між Урядом та Парламентом та привітав українську делегацію з висуванням ініціатив поглибленої секторальної співпраці з ЄС.