У Брюсселі відбулося щорічне засідання Діалогу з прав людини між Україною та ЄС

31 травня у Брюсселі відбулося щорічне засідання Діалогу з прав людини між Україною та Європейським Союзом, вчетверте з моменту підписання Угоди про асоціацію між Україною та ЄС та вперше з моменту набуття нею чинності. В Угоді про асоціацію Україна та Європейський Союз висловлюють взаємну відданість спільним цінностям, зокрема цілковиту повагу демократичних принципів, верховенства права, ефективного врядування, прав людини та основних свобод.

Делегацію ЄС очолював Дірк Шубель, голова підрозділу двосторонніх відносин з країнами Східного Партнерства Європейської служби зовнішніх справ. У складі делегації також був присутній Голова Представництва ЄС в Україні Хюг Мінгареллі.

Українську делегацію очолював Сергій Петухов, заступник Міністра юстиції України. У складі делегації також були присутні Микола Точицький, представник України при ЄС, Еміне Джапарова, перший заступник Міністра інформаційної політики, а також представники Міністерства внутрішніх справ, Міністерства оборони, Міністерства культури, Міністерства закордонних справ та Генеральної прокуратури. Функції секретаря виконував Урядовий офіс координації європейської та євроатлантичної інтеграції.

Зустріч була проведена у відкритій і конструктивній атмосфері, що сприяла детальному обміну думками щодо існуючої ситуації з правами людини в Україні та прогресу у цьому питанні з моменту проведення у червні 2017 року у Києві останнього Діалогу.

Україна та ЄС підтвердили їх серйозне занепокоєння щодо подальшого погіршення ситуації з правами людини на Кримському півострові після його незаконної анексії Російською Федерацією, зокрема ситуації з кримськими татарами. Як задокументовано у звіті Управління Верховного комісара ООН з прав людини, існують чисельні обмеження основних свобод та порушення міжнародного гуманітарного права. Україна та ЄС засуджують порушення прав людини на тих територіях Донецької та Луганської областей, що не перебувають під повним ефективним контролем Уряду України. Сторони також закликали негайно відпустити усіх незаконно затриманих українських громадян у Росії та на Кримському півострові.

Україна та ЄС обговорили шляхи забезпечення поваги до прав людини та пом’якшення гуманітарних наслідків конфлікту на Сході України, а також незаконної анексії Кримського півострова. Вони також обговорили шляхи захисту прав людиини внутрішньо переміщених осіб (ВПО). Схвально була оцінена діяльність Міністерства з питань тимчасово окупованих територій і ВПО та ухвалення Стратегії інтеграції ВПО. Україна та ЄС очікують на остаточне доопрацювання та ухвалення відповідного Плану заходів, а також продовження зусиль з імплементації Плану заходів для окремих районів Донецької та Луганської областей.

Учасники обговорили запобігання жорстокого поводження та тортур і значення реформ у сфері застосування права, що здійснюються нині, для зміцнення прав людини в Україні. Україна та ЄС погодилися щодо необхідності подальшого прогресу у розслідуванні злочинів, скоєних під час протестів на Майдані, та насильницьких подій в Одесі 2 травня 2014 року, наголосивши на необхідності усунути недоліки, виявлені Міжнародною консультативною групою Ради Європи та притягнути винних до відповідальності.

Україна та ЄС зазначили важливість гармонізації виборчого законодавства напередодні наближення виборчого циклу і погодилися щодо необхідності швидко завершити оновлення Центральної виборчої комісії, забезпечивши збалансоване представництво відповідних політичних сил.

Обидві сторони підкреслили важливість вільних і незалежних медіа та обговорили шляхи підвищення безпеки журналістів і ЗМІ. Україна підтвердила намір вирішити проблему, пов’язану з публікацією особистих даних журналістів на українських веб-сайтах. Дві сторони також визнали важливу роль Суспільного телебачення та необхідність забезпечення достатніх ресурсів для його функціонування.

Політика недискримінації також була на порядку денному Діалогу, зокрема права ЛГБТІ осіб та представників етнічних, мовних, релігійних і національних меншин, в тому числі в контексті закону про освіту, стосовно чого Україна підтвердила свою прихильність повністю врахувати думку Венеціанської комісії.

Стосовно гендерної рівності та прав жінок Україна та ЄС високо оцінили останні досягнення, такі як призначення Урядового уповноваженого з питань гендерної політики та законодавчі зміни, запроваджені Україною, щодо боротьби з насильством проти жінок та домашнього насильства. Як наступний важливий крок ЄС закликав Україну швидко ратифікувати Стамбульську конвенцію. Сторони також обговорили права дитини.

Україна та ЄС добре співпрацюють на міжнародних форумах з прав людини. Європейський Союз повторно закликав Україну ратифікувати Римський статут Міжнародного кримінального суду.

Відповідно до усталеної практики, ЄС напередодні Діалогу провів консультації з представниками українського громадянського суспільства та міжнародних організацій.

Діалог пройшов напередодні засідання Підкомітету «Юстиція, свобода та безпека», що відбудеться 1 червня.

Наступне засідання Діалогу з прав людини між Україною та ЄС заплановане на весну 2019 року.