Переваги Угоди про асоціацію на конкретних прикладах: які роботи перемогли у конкурсі журналістських матеріалів з євроінтеграційної тематики (ФОТО)

23 листопада у Києві нагородили переможців конкурсу журналістських матеріалів з євроінтеграційної тематики "Угода про асоціацію: шлях змін".

Почесні дипломи і подарунки отримали шестеро переможців у п’яти номінаціях: "Аналітичний матеріал", "Суб’єктивний погляд", "Репортаж”, “Студентський матеріал” та “Історія успіху”.

Роботи фіналістів наочно демонструють переваги європейської інтеграції України на конкретних прикладах.

"Не тільки від урядовців, не тільки від парламентарів і не тільки від громадських активістів залежить, наскільки успішно ми захистимо наш європейський вибір. Безумовно, це дуже сильно залежить і від роботи наших медіа та від того, наскільки правдиво й об’єктивно вони передаватимуть інформацію", – заявила під час церемонії нагородження Віце-прем'єрка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Іванна Климпуш-Цинцадзе.

У номінації "Аналітичний матеріал" журі визначило одразу двох переможців:

"Земельний цинізм: про мораторій, тіньовий ринок і перспективи Полтавщини" – публікація про напівлегальний обіг землі у Полтавській області, методи його функціонування і вартість “забороненого товару”. Авторка матеріалу - редакторка проекту "Україна і ЄС: з кордонами і без", інтернет-видання "Полтава" Анна Довгошей з’ясувала, як під виглядом оренди чорноземів в Україні фактично функціонує їхній тіньовий ринок. Журналістка також розповіла, чому подібних проблем не виникає у Європейському Союзі, на прикладі Німеччини.

 

“Писати про реформи не просто. Не просто, тому що реформи - це зміни, а зміни - це вихід із зони комфорту, для якого потрібні зусилля. Це не завжди подобається людям. Ми часто не одразу звикаємо до нових речей, а тому маємо розповідати, як вони змінюють життя людей, і робити це простими словами”, - вважає керівниця комунікаційного напрямку проекту “Association4U” Людмила Косар.

Своєю чергою, "Чи зможе дихати Бурштин?" – матеріал про загрозливу екологічну ситуацію у місті Бурштин на Прикарпатті. Жителі населеного пункту та околиць страждають через шкідливі викиди Бурштинської ТЕС, яка вже п’ятий рік поспіль потрапляє до трійки найбільших підприємств-забруднювачів повітря в Україні. Авторка публікації – журналістка агенції новин "КУРС" Наталія Кушніренко з’ясувала, чому завдяки виконанню Україною зобов’язань відповідно до директив ЄС про скорочення викидів бурштинці зможуть забути про сірий сніг та проблеми зі здоров'ям.

“Коли ми переглядали всі роботи у номінації, цей матеріал викликав захоплення. Він структурований, критичний, є фактаж і приклади. Та найважливіше, що тут не відчувається особисте ставлення автора. Натомість бачимо справжній якісний аналіз. До того ж, екологія - це сфера, у якій ми маємо багато чого змінити. Процес дуже дорогий і не надто швидкий, тому потрібна допомога журналістів”, - заявила виконавча директорка Українського центру європейської політики Любов Акуленко.

Найкращий матеріал у номінації "Репортаж” - "Як слов’янські керамісти намагаються вийти на європейський ринок” - про те, як російська збройна агресія у 2014 році  змусила багатьох кераміків із Слов’янська розпочати переорієнтацію збуту. Підприємці з’ясували, що «аеродромом» для їхніх товарів можуть стати ринки ЄС, переваги якого помітні неозброєним оком. Автор, журналіст місцевої газети "Вісті", засновник інтернет-видання "Карачун" Григорій Кульбака на конкретному прикладі розповів, як українські виробники можуть стати рівноправними постачальниками на європейських ринках. Крім того, це матеріал і про додаткові можливості безмитного експорту продукції в Європу, які дає Угода про асоціацію та вступ в силу Глибокої і всеосяжної Зони вільної торгівлі.

“Йдеться про те, як представники малого бізнесу можуть вийти на європейський ринок, як вони не лише здобувають успіх, а й долають певні складнощі. Ці підприємці не з тих регіонів, які зазвичай називають євроінтеграційними, вони територіально віддалені від західного кордону. Але це не менш важливо”, - заявив редактор сайту “Європейська правда”, член журі Сергій Сидоренко.

 

У номінації “Суб’єктивний погляд” перемогла телевізійна робота “Євроцензор. Європейські цінності та права”. Авторка програми, яка виходить на ТРК "ВіККА" (Черкаси) Юлія Кропива досліджувала, як черкащани трактують поняття “європейські цінності” та дізнавалася про особливості реалізації гендерної політики у Черкаській міській раді. Ведучий програми особисто випробував доступність міських тротуарів і транспорту для людей з інвалідністю, пересівши на візок, та навіть наважився на сміливий експеримент: спробував дізнатися дорогу до аеропорту в образі епатажного англомовного іноземця. “Толерантність не прописана в Угоді про асоціацію, але важлива для розуміння і сприйняття європейських цінностей”, - наголошують автори роботи-переможця.

“Ця телевізійна робота - такий собі соціальний експеримент. Подібні журналістські матеріали дуже важливі для розуміння того, куди ми рухаємося у напрямку інтеграції”, - заявив прес-аташе Представництва Європейського Союзу в Україні, член журі Давід Стулік.

А от найкращий “Студенський матеріал” із назвою "Дивіться на кожен товар як на сміття" - киянка 5-й рік сортує відходи” - про те, чому відсортовані відходи вже не сміття, а вторинний ресурс. Студент четвертого курсу спеціальності “Журналістика” Національного університету “Острозька академія” Назарій Мазилюк розповів про те, як звичні бляшанки, етикетки і пластик можуть знову послужити людям після використання, замість того, щоб розкладатися десятиліттями на переповнених полігонах. Героїня матеріалу, PR-менеджерка освітньої платформи для вчителів Олена Харченко пояснила, для чого стискати пластикові пляшки перед тим, як відправити їх до смітника, чому таку тару не слід викидати в один контейнер з пакетами від молока і головне - куди можна здавати відсортовані відходи.

“Я помітив, що багато робіт не пов’язані лише з Угодою про асоціацію. Всі знають, що роздільне збирання сміття - це норма у Канаді, Австралії, Японії та інших країнах. Отже, це ознака цивілізаційно розвиненої держави. Дуже добре, що в Україні піднімають цю тему не тільки з огляду на Угоду про асоціацію. Це свідчить про те, що країна розвивається”, - додав Давід Стулік.

І наостанок, найкраща “Історія успіху” “Хотілося якісного молока - заснували ферму” - це розповідь про підприємство з виробництва молока «Пані Юпітер», яке заснувало подружжя з Харківщини. “Почалося все з того, що хотілося купити якісне молоко для маленьких дітей. На практиці виявилося, що відшукати безпечний продукт не так просто. Було прийнято рішення піти на авантюру – самим стати виробниками та виготовляти продукт, який не страшно було б вживати” – розповіла героїня матеріалу Наталія Коваль. Зі свого боку, автор статті,  журналіст, а в минулому – редактор видання “Слобідський край” Роман Шупенко роз’яснив тонкощі ведення молочного бізнесу та роль європейських стандартів у цій справі.

“Ми реалізуємо потужну інформаційну кампанію, яку ініціював наш офіс: “Євроінтеграція: сила можливостей”. В ній ми концентруємося саме на історіях успіху тих українців, які вже сьогодні користуються перевагами євроінтеграції і розуміють, чому стандарти ЄС такі важливі для їхнього життя і побуту, а також про можливості їх реалізації. Це, напевно, та історія успіху, яка чекає на Україну. Всупереч спротиву, через потребу жити впевнено, вільно і краще, ми маємо можливість змінювати країну і себе”, - зауважила Іванна Климпуш-Цинцадзе.

У номінації «Інтерв’ю» переможця визначити не вдалося. Натомість Анна Мурликіна, Мар'яна Метельська та Юлія Шматченко отримали заохочувальні призи поза номінаціями конкурсу.

Загалом до участі в конкурсі надійшло 190 журналістських матеріалів. Найкращі роботи обирало журі, до складу якого увійшли виконавча директорка Українського центру європейської політики Любов Акуленко, голова правління "UA: Суспільне мовлення" Зураб Аласанія, головний редактор радіо "НВ" Валерій Калниш, оглядач відділу міжнародної політики газети "Дзеркало тижня" Володимир Кравченко, генеральний директор ІА "Інтерфакс-Україна" Олександр Мартиненко, викладач школи журналістки Українського католицького університету Юрій Опока, редактор сайту "Європейська правда" Сергій Сидоренко, редакторка та ведуча програми "Факти тижня" на ICTV Оксана Соколова та прес-аташе Представництва ЄС в Україні Давид Стулік.

Конкурс журналістських матеріалів з євроінтеграційної тематики "Угода про асоціацію: шлях змін" тривав з 1 лютого до 30 вересня 2018 року. Його організував проект ЄС Assosiation4U під патронатом Віце-прем’єр-міністра з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України.