Ольга Стефанішина: Після навіть менш жорсткого висновку Венеційської комісії, судді Конституційного суду мали б самі подати у відставку

Про це Ольга Стефанішина заявила в ефірі телеканалу «24» під час прямого включення.

«Найбільш авторитетні експерти світу підтвердили політичні застереження, які були озвучені на засіданні РНБО, скликаного одразу після [відповідного] рішення КСУ. В Молдові, наприклад, після аналогічного, навіть менш жорсткого висновку, судді Конституційного суду подали у відставку», – заявила Ольга Стефанішина.

Урядовець додала, що завдяки чіткості позиції Венеційської комісії самі судді Конституційного суду не зможуть інтерпретувати її висновки на свою користь.

«Судді мають бути рівними перед законом і державними інституціями, а Венеціанська комісія вказала на те, що має бути забезпечений прозорий та пропорційний добір та звільнення суддів. Президент зазначив, що всі ці рекомендації ляжуть в основу напрацювання Комісії з правової реформи і Парламента щодо подальших законопроєктів, які будуть стосуватися реформи правової системи і Конституційного суду, зокрема», – впевнена Ольга Стефанішина.

Висновки Венеційської комісії є також важливими для громадськості, яка уже висловила своє обурення такою діяльністю Конституційного суду, як запевняє Ольга Стефанішина.

«Така зухвала поведінка суддів КСУ лише підбурює громадян висловлювати недовіру тим рішенням, які виносяться Конституційним судом, тим самим даючи владі кредит [довіри], щоб максимально радикально перезапускати цю інституцію і напрацьовувати максимально жорсткі рішення [щодо Конституційного суду та суддів]», – переконана Віцепрем’єрка.

Нагадаємо, що сьогодні Венеціанська комісія офіційно схвалила два висновки щодо стану антикорупційного законодавства у зв’язку з рішенням Конституційного суду від 27 жовтня, а також щодо самого рішення, яке, на думку Венеціанської комісії, ухвалювалось з урахуванням можливої наявності конфлікту інтересів. Венеційська комісія також підтвердила низку положень, які вже публічно озвучував Парламент і Президент Володимир Зеленський про те, що рішення Конституційного суду є недостатньо обґрунтованим. Експерти Венеційської комісії під час презентації свого висновку наголосили, що наявний формат роботи Конституційного суду у подальшому сприятиме винесенню КСУ рішень, які підриватимуть принципи верховенства права в Україні. 

«Аргументи [Венеційської комісії] в рамках розгляду цього рішення і, відповідно його зміст, має закладати основу до подальшої реформи Конституційного суду, а також відновлення ефективного антикорупційного законодавства в Україні. Зокрема, Венеціанська комісія підтвердила, що кримінальна відповідальність і ув'язнення за неправдиве вказання даних у деклараціях має бути збережене, як елемент превентивного заходу щодо дотримання законодавства», – наголосила Ольга Стефанішина. 

Відтак, певна урядовиця, Парламент має ухвалювати рішення з урахуванням тих висновків, яких дійшла Венеціанська комісія.