Кожна з країн Європи має власну культуру та традиції, у своїй сукупності вони утворюють Європейський культурний простір, невід’ємною частиною якого є й Україна.
В 2014 році в ЄС започаткувала програму “Креативна Європа”. Вона спрямована на розвиток сектору культурних і креативних індустрій в країнах Європи, посилення конкурентоспроможності європейської аудіовізуальної продукції, а також забезпечення промоції і захисту культурного та мовного розмаїття.
"Креативна Європа" складається з трьох підпрограм:
- "Культура" – просування креативного та культурного секторів. Близько 31% бюджету програми "Креативна Європа" спрямовано на підпрограму “Культура”;
- "Медіа" – забезпечує підтримку розвитку та поширення аудіовізуальних творів. На підпрограму “Медіа” припадає щонайменше 56% бюджету програми "Креативна Європа";
- "Міжсекторальна співпраця" – це окрема стаття бюджетних витрат у межах програми. Вона полегшує доступ до джерел фінансування культурному і креативному секторам шляхом надання гарантій та заохочує до міжнаціональної взаємодії з метою обміну досвідом і ноу-хау стосовно нових бізнес-моделей. Крім того, підпрограма підтримує мережі національних Бюро програми “Креативна Європа”.
Україна приєдналась до програми в 2016 році і відтоді є учасником підпрограм “Культура” та “Медіа”. Насамперед, у частині організації та проведення навчальних заходів, ярмарків, фестивалів та заходів з розширення цільової аудиторії.
В 2018 році “Креативна Європа” підтримала два проекти міжнародної співпраці у співпартнерстві за участі українців.
В листопаді 2017 року також стартувала програма розвитку українського культурного сектору Culture Bridges. Вона має на меті налагодження ефективних зв'язків між митцями, культурними операторами та інституціями в Україні і ЄС.
Сulture Bridges фінансується Європейським Союзом в межах впровадження Угоди про асоціацію між Україною та ЄС, здійснюється Британською Радою в Україні у партнерстві з EUNIC — Мережею національних інститутів культури Європейського Союзу.
Програма фінансує низку активностей, зокрема, міжнародну мобільність фахівців, проекти національної і міжнародної співпраці, тренінги та ознайомчі поїздки до країн ЄС. Упродовж трьох років програми запланована реалізація 100 грантів. Серед інших можливостей – спільні мистецькі проекти культурних інституцій-членів EUNIC та підтримка українських та європейських інституцій, що планують подавати заявки на програму “Креативна Європа”.
За час роботи програма Culture Bridges отримала 1332 заявки протягом 4 конкурсів на отримання гранту в різних категоріях, із них підтримали 86:
- 58 грантів міжнародної мобільності;
- 13 грантів національної співпраці;
- 15 грантів міжнародної співпраці;
Наразі 57 проектів та мобільностей вже завершилися.
У травні-червні 2018 року експерти Culture Bridges провели 5 тренінгів із написання заявок на програму “Креативна Європа”. Ще 5 тренінгів заплановані на 2019 рік.
Крім того, у жовтні та листопаді 2018 року відбулися 2 навчальні поїздки до країн ЄС (Словенія та Іспанія). Ще 2 поїздки заплановані на 2019 рік.
Також у листопаді 2018 в межах програми відбулось 5 тренінгів для менеджерів культури. Це можливість отримати навички та знання зі стратегічного планування, керування проектним циклом, розвитку аудиторії та комунікації у сфері культурних проектів.
У межах багатостороннього формату співпраці з 2015 року діє Програма ЄС та Східного партнерства “Культура та Креативність”. Вона спрямована на підтримку внеску культури в соціально-економічний розвиток шести країн Східного партнерства: Вірменії, Азербайджану, Білорусі, Грузії, Молдови й України.
За час свого існування програма набула популярності і стала корисним ресурсом для представників культурних і креативних індустрій. Зараз програма і її сайт працює за підтримки Британської Ради.
“Культура та Креативність” продовжує розвивати потенціал культурних і креативних індустрій країн Східного партнерства та інформує загал про найкращі практики, інструменти й можливості.
Наразі Британська Рада опікується сайтом із загальною аудиторією понад 1 000 000 полісімейкерів, культурних менеджерів та інших фахівців галузі не тільки в країнах Східного партнерства, але й за його межами: в ЄС, Росії, США та Центральній Азії.
Сайт продовжує розвивати потенціал культурних і креативних індустрій країн Східного партнерства та щоденно інформує загал про найкращі практики, інструменти та можливості.
Одним з найбільш популярних розділів сайту є онлайн-курси. Наразі відкрито 16 онлайн-курсів (англійською з субтитрами російською та іншими мовами Східного партнерства), кожен з яких містить короткі відео з додатковими матеріалами, інфографікою та корисними посиланнями. Після завершення курсу можна отримати сертифікат.