Діалог з прав людини

В Угоді про асоціацію Європейський Союз та Україна заявили про взаємну повагу до спільних цінностей, особливо безумовну повагу до демократичних принципів, верховенства права, ефективного управління, основоположних прав і свобод людини.

Щорічні зустрічі створюють умови для детального обміну думками щодо ситуації з правами людини в Україні та щодо зобов’язань країни досягти стабільного прогресу в цій сфері, зокрема стосовно цілковитого дотримання норм міжнародного права у сфері прав людини.

Перше засідання щорічного Діалогу з прав людини між Європейським Союзом та Україною відбулося 24 липня 2015 р. у м. Києві.

Друге засідання щорічного Діалогу з прав людини між Європейським Союзом та Україною відбулося 20 липня 2016 р. у м. Києві.

Третє засідання щорічного Діалогу з прав людини між Європейським Союзом та Україною відбулося 13 червня 2017 р. у м. Києві.

Делегацію ЄС очолив Голова підрозділу з питань двосторонніх відносин з країнами Східного партнерства Європейської служби зовнішньої діяльності Дірк Шубель. Делегацію України очолив заступник Міністра юстиції України Сергій Петухов. 

Відповідно до звичайної практики, ЄС провів консультації з представниками громадянського суспільства України та міжнародних організацій до початку цього діалогу.

В березні 2017 року організації у сфері захисту прав людини з України та ЄС провели семінар представників громадянського суспільства з питань прав людини. Рекомендації за результатами цього семінару також розглядалися в рамках цього діалогу.

Під час щорічної зустрічі ЄС та Україна висловили серйозну стурбованість подальшим погіршенням ситуації з правами людини на Кримському півострові, зокрема ситуацією з кримськими татарами, після незаконної анексії півострову Російською Федерацією. ЄС та Україна засудили порушення та зловживання в сфері прав людини на тих територіях Донецької та Луганської областей, над якими влада України не має повного контролю.

ЄС та Україна обговорили шляхи пом’якшення гуманітарних наслідків незаконної анексії Кримського півострову та конфлікту на сході України для цивільного населення. Сторони також обговорили шляхи захисту прав внутрішньо переміщених осіб.

Обидві сторони наголосили на важливості вільних та незалежних медіа. Вони також обговорили шляхи посилення безпеки журналістів та медіа. Розглядалися також питання гендерної рівності та захисту прав жінок.