Україна запроваджує європейські стандарти у виробництві та торгівлі органічними товарами

Відповідно до Плану виконання Угоди про асоціацію Кабінет Міністрів України ініціював законопроект щодо створення принципів і вимог у сфері виробництва органічної продукції. Закон України «Про основні принципи та вимоги до органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції» від 10 жовтня 2018 року №2496-VIII, є частиною реалізації Дорожньої карти законодавчого забезпечення виконання Угоди на 2018 – 2019 рр. та має посилити позиції української сільськогосподарської продукції на європейському ринку.

Харчова промисловість є однією зі сфер, на які особливо звертає увагу Європейський Союз.

Новий закон дозволить Україні офіційно вийти на один рівень з країнами ЄС у виробництві та торгівлі органічними товарами. Це не тільки відкриє можливість виходу українських виробників на європейський ринок, а й забезпечить кращий захист здоров’я українських споживачів.

Наразі, українське законодавство не регулює цілу низку сфер, дотичних до вироблення органічної продукції. Це знімає з недобросовісних виробників будь-яку відповідальність за розповсюдження на ринку органічних товарів неналежної якості.

Покращення, запропоновані у проекті змін до закону, покликані змінити умови виробництва та якість органічної продукції на українському ринку.

Реформи мають на меті поліпшення якості органічної продукції для споживання та створення промислових умов, які будуть нешкідливими для загального стану екосистеми країни.

Зокрема, зміни регулюватимуть дотримання якості вироблення органічної продукції. Відтепер, за відсутність сертифікату, який надаватиме право на виробництво, на осіб буде накладатися штраф від двадцяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Це має зменшити ризики випуску на ринок органічної продукції неналежної якості, та такої, яка може загрожувати здоров’ю або стану навколишнього середовища. Як наслідок, має покращитися загальна якість української органічної продукції, що позитивно вплине на репутацію країни на міжнародному рівні.

Окремо, зміни будуть стосуватися і впровадження державного регулювання належної якості упаковки для органічної продукції. Це має стимулювати виробників слідкувати за умовами виробництва, якістю та безпечністю упаковки для органічних товарів та сприятиме усуненню недоліків виробництва упаковок та покращення якості зберігання органічної продукції.

Закон надає повноваження органам виконавчої влади, що займаються питанням харчової безпеки продуктів слідкувати за дотриманням виробниками державний стандартів виготовлення органічної продукції.

У разі виявлення порушень, уповноважені особи матимуть право звернутися до до центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної аграрної політики, з письмовим вмотивованим клопотанням щодо розгляду питання про виключення органу сертифікації з Реєстру органів сертифікації або про виключення оператора з Реєстру операторів.

Реформи покликані також покращити якість закордонної органічної продукції, яка ввозиться на територію України. Це стосуватиметься як харчових продуктів та кормів для тварин, так і сировини для вироблення органічної продукції. Як наслідок, зменшиться ризик ввезення неякісних закордонних товарів, розповсюдження на території України інфекційних захворювань, які може переносити худоба та негативних наслідків вживання тваринами кормів низької якості.

Таким чином, закон містить важливі зміни, які позитивно вплинуть на безпеку вживання органічних продуктів та дозволять Україні вийти на європейський рівень виготовлення органічної продукції – адже досягненню європейських стандартів сприятиме зростанню зацікавленості в ЄС нашими товарами органічного походження.

Публікацію спеціально для Євроінтеграційного порталу підготовлено експертами Урядового офісу координації європейської та євроатлантичної інтеграції, проекту Association4U та кафедри Жан Моне НаУКМА  - д.пол.н. Гнатюк М.М. (Публікація містить результати досліджень, проведених за грантом Президента України за конкурсним проектом Ф78/40495).​