Удосконалення захисту інтелектуального права є однією з основних вимог Угоди про асоціацію з ЄС. Законопроект є частиною реалізації Дорожньої карти законодавчого забезпечення виконання Угоди на 2018 – 2019 рр. та приводить у відповідність положення Митного кодексу України, зокрема, Розділу XIV «Сприяння захисту прав інтелектуальної власності під час переміщення товарів через митний кордон України», до положень Регламентів ЄС.
Проект закону реалізує положення статей 84, 250 та Додатка XV "Наближення митного законодавства" Угоди про асоціацію між Україною та ЄС та імплементує положення Регламенту (ЄС) № 608/2013 Європейського Парламенту та Ради від 12 червня 2013 року про митний контроль за дотриманням прав інтелектуальної власності та Імплементаційного Регламенту Комісії (ЄС) № 1352/2013.
Законопроект направлено КМУ до Верховної Ради України 6 травня 2016 року, і наразі він чекає розгляду у Комітетах.
Теперішня ситуація із захистом інтелектуальної власності в нашій країні потребує кардинальних змін. Трапляються численні випадки порушення прав інтелектуальної власності. Крім того, з часу ухвалення Митного кодексу України у 2012 році законодавство ЄС з питань захисту інтелектуальної власності зазнало змін.
Приведення законодавства України до відповідних Регламентів ЄС покращать українську систему захисту інтелектуального права та наблизить до єдиного регуляторного простору з ЄС.
Зокрема, в законопроекті викладено перелік об'єктів, які підпадають під захист інтелектуальної власності під час перетину митної зони. До списку додаються об'єкти авторського та суміжних прав, фірмові найменування і топографії інтегральних мікросхем.
Для більш ефективного моніторингу та фіксації правопорушень доповнено перелік товарів, які порушують права інтелектуальної власності. Зокрема, в законопроекті надається визначення контрафактних, піратських та інших товарів, які порушують норми інтелектуального права.
Для покращення захисту прав громадян та усунення корупції на митному кордоні законопроект пропонує регулювати випадки, у яких прикордонники не матимуть права призупиняти проходження митного контролю задля перевірки об'єктів інтелектуальної власності.
Крім того, вдосконалюється система реєстрації прав інтелектуальної власності у митному реєстрі та використання цього реєстру органами доходів та зборів задля захисту прав винахідників та виробників.
Також можна буде оскаржити рішення прикордонників щодо призупинення митного контролю, що має на меті усунення можливого виникнення корупційних механізмів та нецільового використання службових повноважень працівниками митниці.
Такі положення загалом мають на меті спрощення митних процедур для звичайних громадян, а також усунення ризиків порушення прав інтелектуальної власності великими перевізниками.
Законопроект пропонує ускладнити процедуру, за якою митний орган може знищити об'єкти, митний контроль яких призупинено. Це має покращити сферу захисту прав осіб, які займаються транспортуванням товарів та іншого майна. Також це має знизити ризик протиправного привласнення працівниками митниці товарів, які підпадають під утилізацію.
Таким чином запропоновані у законопроекті зміни мають позитивно вплинути на законодавчу систему захисту інтелектуальної власності, зменшать випадки порушень та гарантуватимуть відшкодування коштів потерпілим та покарання винних.
Публікацію спеціально для Євроінтеграційного порталу підготовлено експертами Урядового офісу координації європейської та євроатлантичної інтеграції, проекту Association4U та кафедри Жан Моне НаУКМА - д.пол.н. Гнатюк М.М. (Публікація містить результати досліджень, проведених за грантом Президента України за конкурсним проектом Ф78/40495).