Набули чинності зміни, що вдосконалюють процес формування нових територіальних громад

Закон України про внесення змін до Закону України "Про добровільне об'єднання територіальних громад" щодо добровільного приєднання територіальних громад сіл, селищ до територіальних громад міст обласного значення. Його Президент України підписав Закон 5 травня 2018 року.

Реформа системи державного управління означає спроможність органів місцевого самоврядування вирішувати важливі для них питання, маючи повноваження, ресурси та відповідальність, які були раніше у центральних інституціях. На виконання Угоди про асоціацію з Європейським Союзом 3 квітня 2018 року Верховна Рада України ухвалила Закон, яким поширюється на територіальні громади міст обласного значення порядок приєднання до спроможних об’єднаних територіальних громад територіальні громади міст обласного значення.

Даний закон тісно пов’язаний з положеннями Угоди про асоціацію, зокрема в частині питань політичного діалогу та реформ. Кожна країна ЄС, базуючись на Європейській Хартії місцевого самоврядування, має свою модель місцевого врядування та свій унікальний досвід реформ. Так, наприклад, в Естонії було запроваджено модель, яка має сильний компонент електронне врядування, а у Королівстві Данія після реформи 1970 року кількість територіальних громад було зменшено з 2400 до 271, а після реформи у 2007 році до 98. Надзвичайно корисним також є досвід Польщі в реформуванні центральної адміністративної системи та побудови сильного місцевого самоврядування.

Реформа системи державного управління означає спроможність органів місцевого самоврядування вирішувати важливі для них питання, маючи повноваження, ресурси та відповідальність, які були раніше у центральних інституціях.

Починаючи з 2014 року Кабінет Міністрів України ухвалив Концепцію реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади в Україні, тим самим давши поштовх реформам - Закон про внесення змін в Бюджетному та Податкову кодексі; Закон про співробітництво територіальних громад, Законі про добровільне об’єднання громад.

Раніше існувала нагальна потреба у додатковому фінансуванні регіонів, так званих дотацій з державного бюджету, оскільки через централізацію держава не враховувала локальних потреб регіонів, одним із наслідків такої політики була низька якість наданих послуг, слабка підтримка інфраструктури тощо.

Реформа системи держаного управління передбачає зміну адміністративно-територіального устрою - заміну районів на повіти, які будуть формуватися за кількістю населення, рівнем нижче знаходяться громади-об’єднання низки сіл; функціонування "за принципом повсюдності" та передачу повноважень "на місцях" і, як наслідок, скасування районних державних адміністрацій і створення об’єднаних територіальних громад.

Власні ресурси місцевих бюджетів мають суттєво збільшитись, тобто гроші залишаються у кожному регіоні України і не будуть йти спочатку до Києва, а потім у зменшеній кількості повертаються. За рахунок кращого врахування інтересів громад очікується зростання обсяги фінансування у сфері освіти та охорони здоров’я тощо. Децентралізація дала поштовх для інших реформи, зокрема системи освіти.

На жаль, не всі положення реформи місцевого самоврядування виконується як передбачалось. З метою запобігання ситуації, яка склалась даний Закон вносить зміни до Закону України "Про добровільне об'єднання територіальних громад" щодо добровільного приєднання територіальних громад сіл, селищ до територіальних громад міст обласного значення.

На даний момент, не всі територіальні громади міст обласного значення об’єднуються з іншими з багатьох причин. Одна з таких - це не бажання місцевої влади, міських рад обласного значення, які вже є представниками великих територіальних громад йти разом з новими селищними територіальними громадами на вибори.

Даний законопроект пропонує створити порядок приєднання до спроможних об’єднаних громад інших без проведення перших виборів до міської ради та пропонує прирівняти територіальні громади міст обласного значення до спроможних об'єднаних територіальних громад для застосування процедури добровільного приєднання.

Оскільки громади функціонуватимуть "за принципом повсюдності", територіями за межами населених пунктів будуть опікуватись відповідні органи місцевого самоврядування.  Для мешканців околиць стануть доступними більш якісні соціальні, адміністративні, інші послуги, які надаються з місцевого бюджету. Великі міста отримують нові території для розбудови. Крім того, таке об’єднання стане потужним поштовхом для розвитку приміської інфраструктури: автодоріг, транспорту тощо.

Таким чином, Закон є складовим децентралізації влади та реформи місцевого самоврядування, а від об’єднання в одну територіальну громаду виграє як місто-центр, так і села та селища, що є його "супутниками".

Публікацію спеціально для Євроінтеграційного порталу підготовлено експертами Урядового офісу координації європейської та євроатлантичної інтеграції, проекту Association4U та кафедри Жан Моне НаУКМА  - д.пол.н. Гнатюк М.М. (Публікація містить результати досліджень, проведених за грантом Президента України за конкурсним проектом Ф78/40495).​