Електронні гроші за стандартами ЄС демонополізують оплату комунальних платежів

Як і решта світу, українці намагаються використовувати здобутки науково-технічного розвитку для полегшення життя. Відповідно до Плану виконання Угоди про асоціацію Дорожня карта передбачає ухвалення законопроекту, який упорядковує розрахунки, які здійснюються через мережу Інтернет (проект закону № 7270 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо регулювання переказу коштів»).

Директива ЄС № 2015/2366 про платіжні послуги, яку єврокомісар з питань фінансової стабільності, фінансових послуг та єдиного ринку капіталів Джонатан Гопкін Гілл назвав кроком на зустріч цифровому єдиному ринку, вказує, що «сучасний банкінг та фінтех розвивається на стику традиційних і інноваційних напрямків, пов'язаних із платежами й переказами, фінансуванням і кредитуванням, страхуванням і управлінням ризиками, фінансовим менеджментом, персональними фінансами й інвестиціями».

Свого часу мережа Інтернет зробила революцію, уможлививши підтримувати контакт на неймовірних дистанціях та надавши можливість доступ до інформації всього в пару кліків. Сьогодні завдяки Інтернету більше не потрібно стояти в довжелезних чергах, щоб оплатити комунальні послуги, чи придбати будь-який необхідний у побуті товар.

Проте чим більше наших співвітчизників хоче долучитися до табору тих, хто використовує електронний спосіб оплати, тим очевиднішою стає проблема. Головною причиною того, що українці не можуть у повній мірі використовувати електронні системи оплати, є законодавство.

В обґрунтуванні необхідності прийняття законопроекту, народні депутати, які його ініціювали зазначають, що в останні роки на більшості регіональних ринків детально регламентували електронні інвойси, використання яких передбачає, що споживач може одержати такий інвойс у режимі он-лайн у більшості постачальників послуг і продавців товарів (включаючи державні послуги для громадян) і оплатити його з використанням електронних систем оплати.

Поки громадяни західного світу насолоджуються всіма позитивними сторонами зближення фінансового сектору та новітніх технологій, в Україні досі свідомо (з точки зору споживачів) обмежено роботу найбільш розповсюджених у світі систем електронних платежів.

Станом на кінець листопада 2018 року законопроект  № 7270 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо регулювання переказу коштів» очікує розгляду у Верховній Раді України. Однак його ухвалення сприятиме вирішенню критично важливих питань розрахунків в Інтернеті та стане ще одним кроком назустріч гармонізації українського законодавства з європейським.

Запозичення іноземного досвіду, передовсім держав ЄС, дозволить покращити якість послуг у сфері електронних переказів.

Законотворці вводять категорію «провайдер інтернет-розрахунків», під якою маються на увазі не лише банки, а й фінансові установи та юридичні особи, які отримали необхідну ліцензію від Нацбанку.

У такому вигляді вітчизняне законодавство дозволить зайти на наш ринок міжнародним системам розрахунків, на кшталт PayPal, ApplePay, GoogleWallet та безлічі їхніх аналогів. А це в свою чергу, задовольнить попит на послуги цих систем, який зростає з кожним днем.

Другий важливий момент, на який звертає увагу законодавство ЄС та який до сьогоднішнього дня не вирішено в рамках нашого нормативно-правового поля, це питання захисту прав платників. Нацбанк, відповідно до Законопроекту, вестиме Реєстр платіжної інфраструктури, до якого мають вноситися відомості стосовно учасників, які надають платіжні послуги. Ведення подібної діяльності, не будучи включеним до Реєстру, вважатиметься незаконною.

Законопроектом пропонується змінити редакцію Кримінального кодексу та запровадити покарання у вигляді позбавлення волі на строк від одного до трьох років з конфіскацією майна за підробку платіжних інструментів та інших засобів доступу до банківських рахунків, електронних грошей, і засобів доступу до них, платіжних пристроїв, засобів ідентифікації (верифікації) особи власника банківського рахунку та/або користувача електронних платіжних засобів.

Крім цього, новий Законопроект наближає нас до європейського законодавства у площині гарантій та захисту прав платників. Так, у разі втрати суми переказу постачальник послуг з переказу коштів, зобов’язаний повернути ініціатору цю суму, сплачену вартість наданих послуг, а також сплатити штраф у розмірі 25 відсотків сплаченої вартості наданих послуг.

Останнє, проте не менш важливе положення Законопроекту – регламентація електронних інвойсів (рахунки, накладні, тощо), використання яких передбачає, що споживач може одержати такий інвойс у режимі он-лайн у більшості постачальників послуг і продавців товарів (включаючи державні послуги для громадян) і оплатити його з використанням електронних систем оплати.

Тобто, у разі ухвалення законопроекту № 7270 реальною стане можливість отримувати ЖЕКівські рахунки електронною поштою та сплачувати їх через інтернет рахунок, що демонополізує оплату комунальних та подібних їм послуг.

Публікацію спеціально для Євроінтеграційного порталу підготовлено експертами Урядового офісу координації європейської та євроатлантичної інтеграції, проекту Association4U та кафедри Жан Моне НаУКМА  - д.пол.н. Гнатюк М.М. (Публікація містить результати досліджень, проведених за грантом Президента України за конкурсним проектом Ф78/40495).​