Чи потрібні Україні європейські правила транзиту товарів?

У грудні 2016 року Кабінетом Міністрів України подано до Верховної Ради законопроект № 5627 «Про внесення змін до Митного кодексу України щодо приведення транзитних процедур у відповідність з Конвенцією про єдиний режим транзиту та Конвенцією про спрощення формальностей у торгівлі товарами». У середині травня 2018 року законопроект був відхилений комітетом ВРУ та знятий з розгляду.

Законопроект передбачав внесення змін до Митного кодексу, що дозволило б  використовувати норми спільної транзитної процедури ЄС/ЄАВТ на території України і розпочати процес приєднання до Конвенції про єдиний режим транзиту та Конвенції про спрощення формальностей у торгівлі товарами, що є одним із зобов’язань України відповідно до Угоди про асоціацію з ЄС.

Обидві Конвенції були укладені кранами Європейського економічного співтовариства та Європейської асоціації вільної торгівлі (ЄАВТ) 20 травня 1987 року задля забезпечення безперешкодного обміну товарами.

Конвенції про єдиний режим транзиту визначає процедуру спільного транзиту.

Конвенція про спрощення формальностей у торгівлі товарами спрощує формальності при імпорті, експорті та транзиті шляхом введення Єдиного адміністративного документа (Single Administrative Document, SAD).

Членами цих конвенцій є країни-члени ЄС, Європейської асоціації вільної торгівлі, Туреччина, Сербія та Македонія.

Створена система спільного транзиту прискорює перевезення товарів і робить його більш дешевим, спрощуючи митні формальності. Зокрема, до всіх операцій переміщення товарів між країнами-підписантами обов’язково застосовується «нова комп’ютеризована транзитна система» (New Computerised Transit System - NCTS). Транзитна декларація подається до митниці відправлення в електронній формі, а певна спільна для всіх договірних сторін частина її даних оброб­ляється в NCTS.

Внесення змін до Митного кодексу України в частині спрощення формальностей транзиту є лише однією із складових реформування митної сфери, зокрема Дорожня карта визначає п’ять законопроектів, які потребують невідкладного розгляду. Адже система митних органів в незалежній Україні була утворена насамперед для здійснення функцій, пов’язаних із примусовим забезпеченням дотримання суб’єктами зовнішньоекономічної діяльності правил переміщення предметів через митний кордон нашої держави.

Загальновідомо, що в умовах проведення економічної реформи діяльність органів управління, зокрема, орієнтованих на застосування тільки примусових заходів, визнається недоцільною, такою, що не відповідає вимогам часу й не задовольняє у повній мірі потреби громадян.

Варто відмітити, що реформування митниці та імплементація зобов’язань України перед ЄС у митній сфері відбувається надто повільно порівняно з позитивними зрушеннями в усіх інших сферах.

Законопроект «Про внесення змін до Митного кодексу України щодо приведення транзитних процедур у відповідність з Конвенцією про єдиний режим транзиту та Конвенцією про спрощення формальностей у торгівлі товарами» також передбачав зміну підходу митного контролю і нову парадигма взаємодії з підприємництвом.

Планувалось, що митні формальності в Україні будуть виконуватися з використанням інформаційно-телекомунікаційних систем, які використовуються ЄС.

Приведення транзитних процедур у відповідність з Конвенцією про єдиний режим транзиту та Конвенцією про спрощення формальностей у торгівлі товарами надавало б Україні суттєві переваги.

По-перше, Декларування експортних товарів здійснюється в Україні і відпаде необхідність проходити цю процедуру на кордоні ЄС. Застосування європейських транзитних правил дасть можливість підприємствам використовувати єдину митну декларацію та єдину гарантію для переміщення товарів від свого складу до складу контрагента. Це сприятиме суттєвому прискоренню та здешевленню руху товарів, від якого переваги отримають усі: як експортери, так і перевізники та імпортери.

По-друге, Україна отримує від митниць інших країн попередню інформацію про вантажі ще до перетину ними українського кордону, що дає змогу визначати, наскільки ризиковою є та чи інша операція, ще до моменту прибуття товарів в Україну. Це дозволить митниці швидше та якісніше визначати, які форми митного контролю слід застосувати, не затримуючи вантажі на кордоні митними оглядами та іншими контрольними процедурами.

Таким чином, запровадження норм спільної транзитної процедури ЄС/ЄАВТ на території України та приєднання до Конвенції про єдиний режим транзиту та Конвенції про спрощення формальностей у торгівлі товарами суттєво зменшує  кількість формальностей, необхідних для контролю за транзитними переміщеннями на українській митниці, та робить її діяльність більш прозорою.

У свою чергу використання однакових митних декларацій та автоматизація обміну інформацією між митними органами України та ЄС могло доволі швидко дати відчутні позитивні ефекти в реформуванні митної сфери загалом.

Сподіваємось, що норми спільної транзитної процедури ЄС/ЄАВТ на території України будуть запроваджені законопроектами другого та третього блоків Дорожньої карти законодавчого забезпечення виконання Угоди про асоціацію на 2018 – 2019 рр.

Публікацію спеціально для Євроінтеграційного порталу підготовлено експертами Урядового офісу координації європейської та євроатлантичної інтеграції, проекту Association4U та кафедри Жан Моне НаУКМА  - д.пол.н. Гнатюк М.М. (Публікація містить результати досліджень, проведених за грантом Президента України за конкурсним проектом Ф78/40495).​