Безмитні тарифні квоти та їхнє використання

Для частини сільськогосподарської та харчової продукції ЄС і Україна застосовують безмитні тарифні квоти. Встановлення безмитних тарифних квот не означає заборону на експорт понад квоти. Зокрема, українські компанії можуть без обмежень постачати товари і понад тарифну квоту, проте ці обсяги підпадають під загальний режим імпорту в ЄС. Тобто експорт в межах квоти обкладається митом 0%, експорт понад квоту – ввізним митом, визначеним Митним тарифом ЄС.

ЄС встановив безмитні тарифні квоти ЄС для 36 видів товарів, причому по 4 видах встановлено додаткові обсяги. Перелік та розмір тарифних квот, а також ставки увізних мит ЄС поза межами квот дивіться за посиланням на веб-сайті Мінекономрозвитку. Причому відповідно до умов ЗВТ між Україною та ЄС, розмір окремих безмитних квот буде поступово збільшувати протягом 5 років (у середньому на 10% в рік). Так, у 2017 році було планово збільшено тарифні квоти для 18 українських сільськогосподарських та харчових продуктів (зокрема, меду м'яса птиці, круп та борошна, ін.).

Тарифні квоти (основні та додаткові) адмініструються за двома принципами:

–  "перший прийшов – перший отримав" (для меду, обробленого зерна та борошна, оброблених томатів, виноградного соку, вівса, ін.);

–  через систему імпортних ліцензій (для пшениці, кукурудзи, ячменю, ін.).

Українські експортери активно використовують можливості безмитного експорту до ЄС в рамках безмитних тарифних квот. Так, у 2016 р. вони здійснювали поставки в рамках 26 із 40 наявних тарифних квот, у 2017 р. - 29 із 40 наявних тарифних квот.

Квоти, які швидко та повністю вичерпуються українськими експортерами: мед, виноградний та яблучний соки, оброблені томати, цукор, крупи та борошно, м’ясо птиці, пшениця, кукурудза, ячмінь. У 2016 році також використовувалися тарифні квоти на вершкове масло, сухе молоко, крохмаль, цукрові продукти, висівки, оброблені продукти з цукру, оброблену продукцію з зернових, цукрову кукурудзу, солод, ін. У 2017 році, крім того, Україна додатково використовувала ще три безмитні квоти - на молоко, вершки, згущене молоко та йогурти; оброблений крохмаль; яйця та альбуміни. Зведена інформація про рівень використання безмитних тарифних квот Україною - див. сайт Мінекономрозвитку.

Інформація щодо поточного стану використання безмитних квот ЄС Україною (наявний залишок) – доступна на сайті Європейської Комісії. 

Українські компанії постачають зазначену продукцію  і понад тарифну квоту. Зокрема, фактичні обсяги експорту до ЄС меду, круп та борошна, оброблених томатів, ін. перевищують розмір безмитної тарифної квоти у кілька разів. Так, у 2016р. Україна поставила в ЄС 36,8 тис. т натурального меду, що більше ніж у 7 разів перевищувало безмитну квоту на мед; круп та борошна - 17,2 тис.т., що у 2,7 рази більше розміру квоти.

Україна встановила безмитні тарифні квоти для 3 видів сільськогосподарських товарів з ЄС (м'ясо свинини, м'ясо птиці та цукор), а також передбачила додаткові обсяги для 2-х з них (див. сайт ДФС України).

Додаткові торговельні преференції ЄС для України

З 1 жовтня 2017 р. ЄС запровадив додаткові безмитні тарифні квоти на сільськогосподарську та харчову продукцію, яка користується найбільшим попитом в ЄС, терміном на 3 роки в рамках тимчасових додаткових торговельних преференцій ЄС для України – див. Регламент (ЄС) 2017/1566.

Зокрема, були збільшені такі безмитні квоти: мед (+ 2 500 т в рік); ячмінна крупа, оброблене зерно та борошно (+ 7 800 т); оброблені томати (+ 3 000 т); виноградний сік (+ 500 т); овес (+ 4 000 т); кукурудза, кукурудзяне борошно та гранули (+ 625 000 т); пшениця м'яка, пшеничне борошно та гранули (+ 65 000 т); ячмінь, ячмінне борошно та гранули (+ 325 000 т). Більшість додаткових безмитних квот почали діяти з 1 жовтня 2017 р. ЄС, крім квот на пшеницю, кукурудзу та ячмінь, які використовуються з 1 січня 2018 р. 

Також в рамках тимчасових торговельних преференцій ЄС скасував увізні мита на імпорт з України на такі промислові товари, як: добрива, взуття, пігменти і препарати на основі діоксиду титану, мідні та алюмінієві вироби, електронна апаратура для відтворення зображення (див. Регламент (ЄС) 2017/1566).