Технічна та фінансова допомога

Стратегічним програмним документом Сторони ЄС щодо надання технічної допомоги Україні є Європейський інструмент сусідства на 2014 – 2020 роки. Цей механізм покликаний сприяти поглибленню політичного співробітництва, основоположних демократичних принципів, активізації економічної інтеграції та зміцненню партнерства між ЄС та країнами-партнерами.

Правові основи технічного співробітництва з ЄС визначаються положеннями Рамкової угоди між Урядом України і Комісією Європейських Співтовариств від 12 грудня 2006 року та міжнародних договорів України та ЄС про фінансування програм підтримки.

Допомога ЄС в рамках «спеціальних заходів» підтримки України

У зв’язку з політичною ситуацією в Україні, починаючи з 2014 року, ЄК тимчасово було призупинено програмний підхід надання міжнародної допомоги для України, замість якого було запроваджено формат щорічних «спеціальних заходів» – 365 млн. євро (355 млн. євро – Контракт з розбудови держави до якого застосовувався кондиціональний підхід щодо проведення комплексних структурних реформ економіки, 10 млн. євро – Програма підтримки громадянського суспільства). В рамках Контракту отримано 305 млн. євро (1й транш – 250 млн. євро та 2й транш – 55 млн. євро).

Крім того, Україна та ЄС уклали низку міжнародних договорів щодо надання підтримки в рамках Спеціальних заходів, зокрема:

  • 55 млн. євро на підтримку у відновленні економіки України (Програма підтримки приватного сектору України EU SURE): 40 млн. євро надається для створення Фонду гарантування позик, створення 15 регіональних центрів підтримки МСП, та 15 млн. євро – компонент технічної допомоги Уряду (з яких, 7 млн. євро – компенсація до 50% суми річного внеску за участь у програмі «Горизонт 2020» протягом 3х років);
  • 97 млн. євро (Програма з розширення прав і можливостей на місцевому рівні, підзвітності та розвитку U-LEAD) на зміцнення потенціалу для реалізації реформ децентралізації та регіональної політики (64,5 млн. євро) та створення центрів надання адміністративних послуг та підвищення обізнаності громадян про місцеве самоврядування (30,5 млн. євро).

Підписано міжнародні договори щодо продовження фінансування заходів спрямованих на:

Крім того, у 2016 році Україна та ЄС підписали міжнародну угоду, яка є новою ініціативою України та ЄС щодо реалізації нової програми секторальної бюджетної підтримки «Підтримка комплексного реформування державного управління в Україні» на загальну суму 104 млн. євро. Програма спрямована на допомогу в реалізації комплексної Стратегії реформування державного управління протягом 2016-2020 рр. та зміцнення потенціалу урядових інституцій в галузі управління державними фінансами.

Допомога ЄС в рамках «програмного підходу» щодо підтримки України

З 2018 року ЄС відновив програмний підхід у формуванні пріоритетів допомоги ЄС на середньострокову перспективу шляхом затвердження (у грудні 2017 року) нової Стратегічної програми допомоги на 2018-2020 роки (Single Support Framework), яку розроблено виходячи з 3х ключових цілей підтримки України: зміцнення державного управління, зміцнення економіки та зміцнення суспільства.

У цьому документі визначені 4и стратегічні сектори, які стосуються загальних напрямів реформ в Україні, для проведення яких надаватиметься допомога ЄС:

  • зміцнення інституцій та належного управління, у тому числі у сфері забезпечення верховенства права та безпеки;
  • економічний розвиток та розвиток можливостей ринку, у тому числі розвиток приватного сектора та покращення бізнес-клімату;
  • покращення сполучення, енергоефективність, захист навколишнього середовища та запобігання зміні клімату;
  • мобільність та контакти між людьми, у тому числі впровадження більш ефективної соціальної політики.

У всіх секторах увага приділятиметься наданню допомоги регіонам та населенню, що постраждали внаслідок конфлікту на сході України. Крім того, особливу роль відіграватимуть «наскрізні питання»:

  • заходи щодо зміцнення довіри, розбудови миру;
  • забезпечення гендерної рівності та дотримання прав людини;
  • заходи у сфері захисту навколишнього середовища та запобігання зміні клімату, цифрової економіки, суспільства та молоді.

Загальний обсяг допомоги на 2018-2020 роки передбачає 430-530 млн. євро, що надаватиметься за принципом “more for more”, тобто в залежності від прогресу української сторони у виконанні відповідних реформ.

Застосування програмного підходу дозволило залучити у 2018 році 272,5 млн. євро допомоги на: фінансування Фонду енергоефективності (50 млн. євро); реформування системи управління державними фінансами (55,5 млн. євро); підтримку енергоефективності в Україні (54 млн. євро); фінансування консультативної підтримки ЄС у сфері охорони навколишнього середовища, транспорту, санітарного та фітосанітарного контролю, стандартизації, бухгалтерського обліку та аудиторської діяльності, електронного зв’язку, кібербезпеки та енергетики (37 млн. євро); реформування та модернізації системи професійно-технічної освіти в Україні (58 млн. євро); фінансування заходів, спрямованих на просування контактів між громадянами України та ЄС з метою обміну найкращими практиками та сприяння взаєморозумінню (18 млн. євро).

Секторальна бюджетна підтримка

Важливою складовою співробітництва України з ЄС є спільна реалізація в Україні програм бюджетної підтримки, що передбачають переказ від ЄК на безоплатній та безповоротній основі фінансових ресурсів до Державного бюджету України за умови проведення відповідних структурних реформ.

В рамках значеного двостороннього співробітництва у 2018 році Сторонами було продовжено реалізацію програм бюджетної підтримки у сферах реформи державного управління та підтримки регіонального розвитку в Україні.

За результатами виконання українською стороною індикаторів результативності вказаних програм у серпні та вересні 2018 року отримано другий транш в рамках програми у сфері реформи державного управління (загальною сумою 15,48 млн. євро) та черговий транш 9,5 млн. євро в рамках програми у сфері регіонального розвитку.

Зазначені кошти повною мірою перераховуються до Державного бюджету України та спрямовуються на заходи з підтримки реалізації державної політики у вказаних сферах.