Директор з наукової роботи, керівник Центру економічних досліджень Інституту економічних досліджень та політичних консультацій у своїй статті для "Європейської правди" робить грунтовний аналіз того, яким чином змінилася торгівля України з ЄС за минулий період.
Загальна динаміка
За результатами 2017 року український експорт товарів в ЄС виріс на 30% та досяг рекордних $17,5 млрд (дані Укрстату). Це є найвищим показником з 2012 року, коли частина України ще не була окупована.
Темпи приросту експорту в ЄС були більш ніж вдвічі вищими, аніж в інші країни світу, що забезпечило подальше зростання значущості ЄС як експортного напрямку для українських виробників.
Вперше з початку спостережень частка ЄС перевищила 40% загального товарного експорту України.
До цього найвищим був показник 2003 року – 38%.
Ще одна позитивна новина – більш ніж половину приросту було досягнуто завдяки збільшенню реального експорту, тобто експорту, виміряного у сталих цінах. Цікаво, що обсяги реального експорту в решту країн світу майже не зросли.
Таким чином, саме експорт в ЄС зробив позитивний внесок у зростання реального ВВП України у 2017 році.
Структурні зміни
На відміну від 2013 року, коли сировина, напівфабрикати та перероблена продукція займали майже однакові частки в експорті в ЄС, у 2017 році основу експорту в ЄС становила перероблена (processed) продукція.
Зростання важливості переробленої продукції розпочалось одночасно з лібералізацією доступу до європейського ринку, й поки що ця тенденція доволі стала. У 2017 році частка переробленої продукції склала $7,6 млрд, або 43% експорту в ЄС, а вартість зросла на 41% порівняно з 2013 роком.
Для порівняння, частка сировини склала у 2017 році 29% експорту в ЄС, напівфабрикатів – 27%.
З повною версією статті можна ознайомитися на сайті видання "Європейська правда".